Az implantátum egy életen át tart, feltéve ha magasan kvalifikált, hozzáértő szakember helyezte be.
A higiénia és rendszeres szájápolás döntő szerepet játszanak az állapot fenntartásában.
Mi az implantátum?
A fogászati implantátum egy tiszta titánból készült csavar, amit az állcsontba ültetünk. Ezt a csontosodási idő (osseointegratio) eltelte után, mint műgyökeret használjuk fel, egy belecsavarozott felépítmény segítségével korona, híd, vagy egyéb fogpótlás rögzítésére. Ebben az esetben az implantátum közvetíti a rágómozgást az állcsontra. Az implantátumok anyaga nagy tisztaságú titán. Ennek a fémnek különleges biológiai tulajdonságai vannak, a csont képes összeépülni vele. A szakirodalom soha nem irt le semmilyen allergiás vagy daganatos elfajulást implantáció kapcsán, mivel a felszínét egy stabil vegyület, titándioxid alkotja. Ez az anyag nem oldódik testnedvekben, így nem lép reakcióba az immunrendszerrel sem. Helyes beültetési technika mellett, szakmailag helyesen kivitelezett felépítménnyel az implantátumok élethosszig szolgálhatnak.
Mikor jó az implantátum?
Egy fog hiányos: Ilyenkor egy fog pótlásához nem kell lecsiszolnunk két egészséges fogat hídpótláshoz, hanem egy implantátumot beültetünk, majd erre egy koronát ragasztunk a hagyományossal megegyező módon.
Sorvégi foghiány(ok): Ebben az estben hátsó pillérfog hiányában nem tudunk rögzített pótlást készteni (híd). Minimálisan két darab implantátum beültetésével már elvégezhető a (rögzített) híd pótlás elkészítése.
Teljes foghiány esetén: Ilyenkor a páciensnek egy foga sincs, csak teljes kivehető fogpótlás készíthető. Ebben az esetben két lehetőségünk van:
1. 2-4 implantátumot ültetünk be, és ezek fogják rögzíteni a kivehető fogat. Ez hatalmas életminőség javulást hoz a páciensnek, hiszen így a fogsora nagyon stabil lesz, úgy a rágásban, mind a beszédben kiválóan tudja használni.
2. több, 8-10 implantátum beültetésével teljes rögzített pótlás (körhíd) készíthető, amely mind funkcionálisan, mind esztétikailag közel egyenértékű a természetes fogakkal.
Ki kaphat implantátumot?
Minden olyan felnőtt, egészséges ember kaphat implantátumot, akinél nem áll fenn az ellenjavallatok (kontraindikációk) valamelyike, amelyek a következők lehetnek:
Növekedésben lévő gyerekeknél nem alkalmazható
Súlyos szivbetegség,
Súlyos anyagcserebetegség (cukorbetegeknél, ha a vércukorszint jól beállitott, elvégezhető a műtét),
Daganatos megbetegedés,
Alkohol és drogfüggőség esetén
Elhanyagolt szájhigiénia esetén (helyreállitása után elvégezhető a műtét),
Erős dohányzás (elvégezhető, de lassúbb a gyógyulás és nagyobb a komplikációk és a befertőződés veszélye)
Mik az implantátumok előnyei?
Nem kell az ép fogakat lecsiszolni
Kivehető pótlás helyett rögzített pótlás készíthető
A kivehető fogsort rögzíti, megakadályozva annak mozgását, billenését
Megállítja a fogatlan állcsontrész sorvadását (a fogak eltávolítása után a fogatlan állcsont a rágóerők hiányában hajlamosak felszívódásra, így a csont szélessége és magassága is csökken (sorvad). Ezt gátolja meg az implantátum, amelynek segítségével a csontra ismét a természeteshez hasonló erők hatnak). Természetesen ez a csonttal együtt sorvadó ínyre is igaz, amelynek nagy szerepe van a fogpótlás esztétikai megjelenésében.
Az implantációs fogpótlás a természetes fogakhoz nagyon hasonló mind a rágásban, a beszédben és esztétikai megjelenésében is.
Az esztétikailag és funkciójában is helyreállított fogsornál nagy szerepe van a páciensek önbizalmának visszanyerésében is.
Mi az Inlay?
Az inlay, más szóval betét egy fajta ?tömés?, amely a hiányzó fogszövetet pótolja, helyreállítva annak anatómiai formáját, rágóképességét, funkcióját. A betét két ülésben készül, első alkalommal az előkészítés és lenyomatvétel történik, ami a fogtechnikushoz kerül ezután. Többnyire egy hét alatt elkészül. Ez idő alatt a fogba ideiglenes tömés kerül. A fogtechnikai munka után az elkészült inlayeket az orvos ezután speciális ragasztóval az üregbe ragasztja. Igen tartós és esztétikus tömésfajta.
Mikor jó az Inlay?
Akkor célszerű készíteni, mikor a fogszuvasodás, a fogfelszín két vagy több részére kiterjedt, illetve az eltávolításra kerülő tömés melletti szuvasodás érinti a fog egy vagy két, a szomszédos foggal érintkező felszínét. Abszolút indikált a régi, nagy kiterjedésű amalgám tömés helyettesítésére, vagy a csücskök pótlására, illetve fedésre gyökérkezelt fogaknál. Nagy előnyének tekinthető, hogy alkalmazásával a megmaradt fogmennyiség megmenthető, megtartható. Betétet készíthetünk még esztétikai indokkal (a rágófog elszíneződött, a fog struktúrája veleszületetten hibás), ha a fog alakilag nem megfelelő, ill. rágófunkciója nem kielégítő. A betéteket hiányzó fogak úgymond pótlására is használhatjuk. Ebben az esetben a pótfogat a hiányt határoló szomszédos fogakban lévő betétek tartják ( ún. inlay-jel elhorgonyzott hidak). Ma az elérhető betét típusok közül a funkcionális és esztétikai igényeket, valamint a financiális lehetőségeket figyelembe véve számtalan megoldás kínálkozik.
A rágófogak esetén is kítűnö megoldás a hiányzó fogrész kiegészítésére, a fogak esztétikus szépítésére, fogak pótlására. Alkalmazásával élethűen utánozható bármilyen fog színárnyalata, egyéni színezettsége, így mosolya harmonikussá, kellemessé válik, fogai egyéni karaktert kapnak. Az általunk alkalmazott esztétikus betétek minősége és pontossága kiemelkedő, rágóstabilitásuk, szájállóságuk hosszú távra kínál megoldást.
Mi az amalgám?
Az amalgámot már több mint 150 éve alkalmazzák a fogorvosok. Könnyen földolgozható és igen olcsó az eloállítása , ennek köszönheti népszeruségét. Körülbelül 50%-a higany, a többi ezüst , cin , cink , réz és más fémek. Csakhogy a higany erosen mérgezo , ráadásul a fölsorolt többi fém önmagában is mérgezo lehet. Az amalgám használatát bevezetése, vagyis 1830 óta állandóan kritizálják, az Egyesült Allamokban 1840 és 1855 között betiltották. Igaz, az amalgám akkori összetétele nem egyezett meg a maival.
Fogfehérítés?
Fogfehérítés már több mint száz éve létezik és a műszaki fejlődés természetesen sokat javított az alkalmazott módszereken. Az USA-ban ezeket az eljárásokat évente több milliószor alkalmazzák és ma már Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít az un. kozmetikai fogászat. Szóda és hamu - ezekkel az anyagokkal az emberek már az ókorban megkísérelték az elszíneződött fogak fehérítését. A siker minden esetre elég szerény volt. Ma már gyorsan és biztosan eltávolíthatók polírpasztával vagy porszóró berendezéssel olyan külső elszíneződések, amiket a dohány, a vörösbor, a kávé, a tea, a vas- vagy nitrát tartalmú orvosságok okoznak. Belső elszíneződések kezelésére főként nátrium-perborátot vagy karbamid-peroxidot használunk. Ezek a szerek oxidálják és így elszíntelenítik a fogban a színes pigmenteket, de anyagában messzemenően változatlanul hagyják a fogzománcot és a dentint.
Szájban lévő baktérium védhet az AIDS-től?
Egy az emberi szájüregben élő baktérium képes lehet arra, hogy az AIDS betegséget okozó HIV-vírushoz tapadva megakadályozza a sejtek megfertőződését. Amennyiben a megfigyelés beigazolódik, meggátolhatóvá válhat, hogy a csecsemők anyjuk tejéből fertőződjenek meg a halálos kórral. Több száz vizsgált nyálmintában a kutatók hat olyan Laktobacillustörzset találtak, amelyek az emésztőrendszer nyálkahártyáján természetes közegben jelen vannak és bizonyos fehérjemolekulákat termelnek. Laboratóriumi körülmények között ezek a fehérjék képesek a vírus burkához kapcsolódni és megakadályozni, hogy az megfertőzze az immunrendszer sejtjeit, vagy a megfertőzött sejtekből kiindulva további sejteket fertőzzön meg - hangzott el az Amerikai Mikrobiológiai Társaság (American Society for Microbiology) New Orleans-i gyűlésén.